Telefon
Mail
WhatsApp
İnstagram
Kauçuk ve Silikon Vulkanize

Kauçuk ve Silikon Vulkanize

Kauçuk ve Silikon Vulkanize hassas bir işlem olan peroksit vulkanizasyon adı verilen geleneksel vulkanizasyondan farklı bir dizi işlemden geçerek silikon kauçuk vulkanize edilir. Silikon kauçuğa mukavemet, direnç ve güç kazandırmak için peroksit bileşiği ile silikon kauçuk karıştırılır. Bu işlemden sonra ısıtılarak moleküller arası bağ oluşturulur.

Kauçuk hammaddesinin botanik yapısı tek başına yeterli değildir. Kauçuğun istenilen özelliklere sahip olabilmesi için yardımcı hammaddelerle birleştirilmesi gerekir. Vulkanizasyon işlemi ham kauçuğun ısıya karşı dirençli olması, esnek olması, kimyasallara karşı yüksek dirençli olması, mukavemetinin yüksek olması gibi nitelikleri kazandırmak için belirli proseslerden geçirilmesidir.

Sakarya Kauçuk ve Silikon Vulkanize Talisman Makine ve Kalıp, vulkanizasyon süreci silikon kauçuğun oluşturulduğu kimyasal işlemlerin bütünüdür. Ham haldeki kauçuğun bu işlemden sonra esnekliğinde ve mukavemetinde belirgin bir artış olur. Vulkanize edilmiş ham kauçuk çok farklı alanlarda kullanılır. Bunlardan birkaçı otomotiv sektörü (hortum, conta, lastik), Elektrik yalıtım malzemesi, Tıbbi malzemelerde silikon boru vs., gibi alanlarda yoğun olarak kullanılır.

Kimyasal olan bu işlemde kullanılan kükürt ham kauçuk içerisinde olmaması istenen özelliklerini giderir. Kauçuğa bu sürçte kütlesine göre %1-3 oranında kükürt katılabilir. Kauçuğu sertleştirmek için kullanılan vulkanizasyon işlemleri ile yüksek dayanıklı malzemelere dönüştürülür.

Vulkanize edilmiş silikon kauçuk, vulkanize edilmemiş silikon kauçuk arasında bariz olarak yüksek sıcaklık ve soğuğa karşı çok uzun süre daha dayanıklı olmasıdır. Yani kırılmaya, bozulmaya karşı yüksek mukavemetli olması hazırlanan nesnelerin orijinal durumlarının uzun süre korunması anlamına gelir. Kauçuk hammaddesinin çeşitli yardımcı malzemelerle proses edilmesi ile daha dayanıklı, kimyasallara, soğuğa, yüksek sıcaklıklara karşı vs. dayanıklı hale getirilmesi gerekir. Silikon kauçuğun vulkanize edilmesinde iki metot kullanılabilir. Bu yöntemlerden birisi ilave vulkanizasyon, ikinci yöntemi ise yoğuşma vulkanizasyonudur. Her iki teknikle yapılan vulkanizasyon da hammaddeye benzersiz özellikler kazanan malzemeler ortaya çıkar.

Sakarya, İzmir, Ankara, Konya, İstanbul, Bursa yurt içi ve yurt dışı Kauçuk ve Silikon Vulkanize talepleri hızlı ve kusursuz bir şekilde hazırlanır. Firmamız siz değerli müşterilerimizin özel talepleri doğrultusunda kusursuz çözüm üreterek, tedarikçisi olduğu firmalara katma değer katar. Talisman Makine ve Kalıp olarak alanında ülkemizin çözüm ortağı olmaya devam ediyoruz.

Bize Soru Sorun
rajib raj

Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM